Skip to main content reforma skolstvi dobes protesty VS

Rozhovor s Lucií Šťovíčkovou

Posted in
5
Průměr: 5 (2 votes)

Co bylo tvým impulsem ke studiu medicíny?

Už od tří let jsem chtěla být jednoznačně lékařkou a dokonce ještě na gymnáziu jsem to považovala za hotovou věc, ale pak se seběhlo několik událostí v rodině a já měla najednou co dělat, abych vůbec zvládla maturitu. Necítila jsem se v ten moment vůbec připravená na přijímací zkoušky a netroufala jsem si tedy ani podat přihlášku. Každopádně těch důvodů bylo více a střádaly se během let.

Myslíš, že tomu tak skutečně bylo? Už jsem slyšel o mnoha našich spolužácích, co zvládli přípravu na přijímačky v šibeničním termínu.

Domnívám se, že moje tehdejší pocity byly oprávněné. Já se začala bát v maturitním ročníku. Gymnázium Příbram bylo mimořádně kvalitní, jediné, co vázlo, byla naše výuka chemie, která byla lehce nesystematická, neboť v této krátce porevoluční době chyběli (opravdoví) pedagogové v tomto oboru a já najednou začala propadat panice, jak to mohu zvládnout, když jsme se to vlastně pořádně neučili a nic o tom prakticky nevím. Navíc do toho byly ony vážné potíže v rodině a já jsem vůbec neměla prostor to dohnat. Tehdy jsem si slíbila, že jednou tu medicínu dělat budu, ale v tu chvíli jsem se chtěla hlavně někam dostat. Můj táta byl chemik, ale na manažerské pozici, mamka zas ekonomka a podnikatelka, a mě to tak trochu táhlo i tím směrem. Ráda jsem organizovala a bavila mě představa, že bych se věnovala řízení projektů. Nakonec mi to tedy přišlo jako dobrý nápad. Dala jsem si několik přihlášek a dostala jsem se na Provozně ekonomickou fakultu na ČZU. Studium tam mě nakonec velmi bavilo a rozhodně toho nelituju, ač je pravda, že jsem si třeba jako volitelný předmět zvolila genetiku a v hloubi duši mě to tak stále k medicíně táhlo. Seznámila jsem se tam i se svým manželem, který byl značně aktivní a vedl vlastní firmu. Velmi mě motivoval k tomu, abych se sama co nejdříve pustila do práce a sbírala zkušenosti v praxi. Začala jsem tedy pracovat při škole a postupně jsem se spíše přesouvala tímto směrem a školu posléze dokončila dálkově. Nastoupila jsem do Českého Telecomu v roce 2000 a byla jsem tam moc spokojená, protože jsem pracovala s vrcholovým managementem a dostala se tak k mnoha zajímavým projektům.  Šlo o bouřlivě se rozvíjející obor a já musela řešit mnoho komunikačních krizí například spojených s ukončováním monopolu, což mě svým způsobem neskutečně bavilo. Časem jsem začala přemýšlet o dětech a s manželem jsme si tedy dvě během roku a půl pořídili. Tehdy jsem pochopitelně moc času neměla, ale pořád jsem tak skrytě doufala, že se ke svému snu o práci v bílém plášti jednou vrátím... Brala jsem to jako hotovou věc, ale nepodnikala jsem konkrétní kroky.


Nedá mi to, abych se nezeptal - co láká člověka z vrcholového managementu, aby vstoupil do českého zdravotnictví?

Já jsem momentálně zcela zajištěná - i díky manželovi, jenž je naprosto úžasný, dokonalý a vždy mě podporuje a drží palce před každou zkouškou, a pak mi dává najevo, že je pyšný na to, že jsem ji „dala“. Kdysi jsem i dostala od něho k narozeninám kvalitní školní mikroskop. Prostě jsem zatoužila si splnit svůj dávný dětský sen, protože mě vždy bavilo přemýšlet o tom, jak funguje lidské tělo a chtěla jsem to blíže zkoumat. Spíše to byl souběh mnoha věcí - nemoci v rodině, moje vášeň pro věc a navíc jsem začala při mateřské pracovat v neziskové společnosti ALKA, jež pomáhá lidem s různě závažným kombinovaným postižením. Tam jsem se opačným koncem dostala ke zdravotnictví a cítila jsem, že to je to pravé a že zrovna zde bych se chtěla dále realizovat. Předtím jsem člověka vnímala spíše jako určitý dílek v systému nebo číslo ve statistice, ale dnes už pacienty vnímám jako individuality s vlastními příběhy a i v tom je mi medicína bližší. Tehdy mi však problesklo hlavou, že mi už je 34 let a nelze to odkládat do nekonečna. Bylo to teď, anebo nikdy. Skoro mě až zachvátila panika a hned jsem začala přemýšlet o přijímačkách. Učila jsem se mnoho hodin denně celých 8 měsíců, chodila na doučování. Hlásila jsem se nakonec i na Přírodovědeckou fakultu, ale nechtěla jsem být odtržená od člověka, a i když mě to táhne hlavně k výzkumu, tak jsem nakonec přeci jen nastoupila na 2. lékařskou fakultu, kde se cítím velmi komfortně, všechny předměty mě moc baví a vzorně sedím na každé přednášce. Trošku jsem zápasila s anatomií, která představovala něco úplně jiného, než s čím jsem se do té doby zabývala a chvilku mi trvalo, než mi došlo, že to není o tom, to jednou přečíst a pak na místě nějak okecat. Vlastně až do poloviny druhého ročníku jsem měla stále pocit, že nevím, jak se pořádně učit, hlava už mi neslouží jako dřív atd. Pak se to ovšem zlomilo a já najednou cítila, že už s tím množstvím informací umím pracovat. Stále s tím sice trochu zápasím a zvládám věci „na krev“, ale držím se a nezaostávám za ostatními. Stále se však obávám, že se něco nenadálého přihodí se mnou či s dětmi apod., já se přestanu koncentrovat a najednou mi začne ujíždět vlak...

A co samotné přijímací zkoušky, které tě na gymnáziu odradily?

To bylo skutečně náročné. Já se nikdy příliš učit neuměla a tady jsem s hrůzou zjistila, že to musím opravdu umět a nebude stačit se na to jenom podívat. Moje nervové buňky už byly prostě přehozeny na línější mód v režii 2a (místo raných 2b) podjednotek glutamátových receptorů a ač to má své vývojové opodstatnění, tak pro studium medicíny to není zrovna ideální…

Myslíš si, že tak ke studiu přistupuješ jinak než moji vrstevníci?

Ani bych neřekla. Podle mě jde spíše o povahu. Každý má své starosti a musí řešit i čas od času spoustu věcí okolo. Pro někoho to je IFMSA, pro někoho partner, pro jiného peníze. Každý má to své a jde o to, jak se s tím popasujeme a jak si to sami nastavíme. Já musím přemýšlet efektivně a rozložit si dobře čas, tak aby se tam kromě učení vešla i rodina a odpočinek.

V jedné diskusi na Motoláku jsem četl, že ses při anatomii a histologii učila s dětmi. Stále se s tebou učí?

Jasně. Ptají se mě na různé věci a chtějí si prohlížet mé učebnice. Je to i pro ně velká motivace, protože vidí, že maminka podstupuje v podstatě to samé co ony - testy, učení, úkoly. Nemůžou odmlouvat, že si nebudou dělat svoje úkoly, protože jim mohu říct: "Já si je přece taky musím udělat". V tom mám možná i trochu výhodu oproti ostatním maminkám. Děti se i brzy naučily, že se mým studiem mohou chlubit, ač já se za to trochu „stydím“. Musím však uznat, že všichni v mém okolí to berou velmi pozitivně, ptají se mě na aktuální věci ve škole a vždycky mi drží palce. To mi dodává chuť do práce, protože bych pak měla strach přiznat, že jsem pohořela a nenapsala třeba test z patologie...


A co náš kolektiv? Myslíš, že tě nějakým způsobem omladil?

Musím říct, že jsem sama dost praštěná, takže jsem spíše měla dojem, že jsem dokonale zapadla. Bohužel nemám čas chodit na mimoškolní akce, i když by mě ohromě lákalo povedenou zkoušku nebo test zapít se svými spolužáky ve Vojákovi. To prostě nejde. Všichni spolužáci mě ovšem moc podporují a atmosféra zde je vskutku příjemná. Na druhou stranu... Když se vrátím domů, tak musím zase přepnout do role maminky a opět se zpátky "postarším". Kdo je bez dětí, tak ten se asi vrátí intenzivněji do svých mladých let, protože studenti jsou opravdu empatičtí a kdo se jim otevře, tak ho rádi přijmou a nabijí ho svojí energií.

Do budoucna tě tedy láká spíše výzkumná činnost?

Je tomu opravdu tak. Může to být vzhledem k mému věku i výhoda, protože školu bych - pokud vše půjde hladce - dokončila v 41 letech a bylo by skutečně obtížné podstupovat atestační proces. V září jsem si domluvila stáž na Akademii věd ČR na neurovědách. To mě skutečně moc bavilo a ráda jsem si hrála s těmi všemi dokonalými vědeckými udělátky, např. s konfokálem, patch-clampem, PCR, flow-cytometrií, bavila mě moc i péče o laboratorní myši a podobně. I z volitelných předmětů si vybírám ty vědečtěji zaměřené – jako je molekulární patologie nebo lékařská statistika.

Když jsi zmínila stáže, tak jaká byla tvoje ošetřovatelská praxe? Jak tě vnímali pacienti?

Ta byla skutečně dobrá. Spousta lidí si myslela, že jsem zaškolovala svoji shodou okolností velice šikovnou spolužačku, nebo že jsem nastoupila po mateřské. Někteří lidé se mě vyptávali a ohromně pozitivně na to reagovali a měla jsem takový pocit, že jim to trochu pozvedlo náladu, že když se chce, tak se dá hodně věcí dohnat. Ve třetím ročníku už se ale tenhle rozdíl smazal. V pláštích už vypadáme všichni stejně a na stážích na propedeutice jsem tak nikdy neměla pocit, že by mě pacienti vnímali jinak, než mé spolužáky.

A jak na tebe reagovali učitelé, lektoři a demonstrátoři?

To bylo pro mě vskutku zajímavé. Na ČZU jsem si obtížně zvykala na to, že na ženy se téměř všichni dívali trochu spatra (á la „máš být u plotny“), možná to tak bylo i v kontextu tehdejší doby. Měla jsem trochu strach, že teď to i kvůli svému věku a dětem dostanu od starších profesorů sežrat o to víc, ale to se vůbec nedělo. Všichni jsou ke mně velice korektní. Občas se leknou, když vidí, že jsem inženýrka, protože se bojí, že bych mohla mít přírodní vědy v malíku, ale já je uklidním, že jsem vystudovala ekonomii na zemědělce a začínám od „mínus deseti“. Asi mi trochu fandí po takové té lidské stránce, ale zároveň mám pocit, že přístup k mým medicínským znalostem je zcela rovný s ostatními a nikdo nemá potřebu mi ani pomáhat, ani nějak zkoušku znepříjemňovat. Navíc se píše hodně testů, které se nedají nějak zmanipulovat a kde všichni stojíme na stejné startovní čáře. Písemné zkoušení a testy mi ovšem příliš nesedí, ale zatím jsem je naštěstí vždy úspěšně přetrpěla. Musím dodat, že neustále zůstávám v úžasu, jak skvěle jsou vedené přednášky, jak profesionální jsou naši vyučující a examinátoři, jak je studijní program vyladěný do všech detailů. To je něco, za co by se nemusela stydět ani žádná high-tech korporace. Třeba úplně vždy, což nedokážu vůbec pochopit, jakým kouzlem se to děje, vědí vyučující na přednáškách i seminářích, který kus látky jsme již probrali v minulých předmětech a hodinách, o který kus nás mají posunout v danou chvíli a co už zas bude tématem jiného, později vykládaného předmětu. Někdy si postesknu, že je toho moc, ale není to stížnost v pravém slova smyslu, spíše konstatování. Protože mě to prostě hrozně moc baví, a kdyby toho bylo méně, měla bych pocit, že mě někdo šidí.

 

Rozhovor připravil: O. Lukáč


Obrázky
Rozhovor s Lucií Šťovíčkovou
Rozhovor s Lucií Šťovíčkovou
Rozhovor s Lucií Šťovíčkovou

Arcade online for a Louis

Arcade online for a Louis Vuitton haversack puts you replica handbags uk
in the chichi of bodies who accept acceptable taste, and who adore
accepting a allotment of the few who can allow these around-the-clock
creations.Bargain Chanel handbags can be a little difficult to locate at
assertive times, but there are consistently advanced arrays of replicas
awash by retailers. You accept to do your due activity and analysis
that the replica that you aces up still has a assertive amount of
superior absorbed to it, such as the actual acclimated to accomplish the
handbag. Watch out for poor imitations which still crave you to absorb
huge abounding of banknote on, abandoned to acquisition Replica Handbags
it baby afterwards abbreviate periods of use.These aboriginal Chanel
handbags are generally priced at lower prices online due to sellers and
importers who do not accept to pay any acceptation tax, or they
purchased the aforementioned items at broad prices.You can still own a
section of top appearance through accurate analytic and browsing on the
Internet. Not abandoned can you acquisition aboriginal Chanel handbags
online at Fendi replica handbags
assorted places, you can calmly acquisition out which ones action the
absolute deal. Consistently accumulate an eye out for an official Chanel
tag that contains a consecutive bulk angry to anniversary accurate
Chanel handbag.

Předmět

The first President of the Czech Republic was Václav Havel. The current President is Miloš Zeman, in office since 8 March 2013. Until 2012, the President was elected by the Chamber of Deputies and the Senate, for a term lasting five years. Since 2013 the President is elected by popular vote. The only living former President of the Czech Republic is Václav Klaus.

اقل سعر علي كافة خدمات الشركة

اقل سعر علي كافة خدمات الشركة علي اعلي مستوي من التقدم في العمل  شركة امن وحراسة اقل سعر علي جميع خدمات الشركة علي مستوي عالي من التقدم في العمل  شركة حراسات امنية  في مصر . .https://guardsecuritycompany.wordpress.com/

استمتع بالكثير من الخدمات

استمتع بالكثير من الخدمات الحديثة افضل الطرق الحديثة من خلال صيانة ال جي علي مستوي عالي من التقدم احصل علي الكثير من اعمال رقم ال جي للتواصل مع شركتنا .

http://www.lgmaintenance.com

سوف تستمتع مع صيانة كريازي

سوف تستمتع مع صيانة كريازي بالكثير من الخدمات المتطروة والحيدثة في العمل علي اعلي مستوي من التقدم في العمل علي اعلي جودة في مصر .

http://www.kiriazi-maintenance.com/

سوف تستمتع مع صيانة كريازي

سوف تستمتع مع صيانة كريازي بالكثير من الخدمات المتطروة والحيدثة في العمل علي اعلي مستوي من التقدم في العمل علي اعلي جودة في مصر تواصل الان معنا عبر موقعنا الكتروني لدي الشركة .

http://www.kiriazi-maintenance.com/

 افضل الطرق الحديثة في

 افضل الطرق الحديثة في اعمال تجهيزات فنادق علي يد اكبر فريق من المتخصصين  تجهيزات سوبر ماركت واحداث الوسائل العالمية والمتطورة 

http://www.hotel-restaurant-eg.com

  اقل سعر سوف تجدة من

  اقل سعر سوف تجدة من خلال دار مسنين بمدينة نصر علي اعلي مستوي من التقدم في العمل دار مسنين بالقاهرة افضل الطرق الحديثة والمتطورة في العمل .http://www.careolder.com/%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%b3%d9%86%d9%8a%d9%86-%d9%85%d8%b5%d8%b1-%d8%a7%d9%84%d8%ac%d8%af%d9%8a%d8%af%d8%a9-%d9%85%d8%af%d9%8a%d9%86%d8%a9-%d9%86%d8%b5%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%a7%d8%af%d9%8a/

ضل الطرق الحديثة والمتميزه في

ضل الطرق الحديثة والمتميزه في صيانة كريازي المتطورة والحديثة في العمل علي الي جودة افضل الطرق الحديثة والمتميزه في المل من خلال اكبر شركة في مصر .

الان في مصر اكبر مركز صيانة

الان في مصر اكبر مركز صيانة امريكول المتميزه في العمل علي اعلي مستوي من التقدم في مصر توكيل امريكول المعتمد في جميع اعمال الصيانة .

http://www.americool-maintenance.com

الان في مصر مركز صيانة

الان في مصر مركز صيانة الاجهزة المنزلية من خلال شركطتنا المتطورة في صيانة ويرلبول المعتمدة في العمل علي اعلي مستوي من التقدم سوف تحصل علي الكثير .

http://www.maintenanceg.com/Whirlpool-Center-Agent-Egypt.html

الان في مصر سوف تحصل علي

الان في مصر سوف تحصل علي خدمات متميزه من خلال شركة كريازي المعتمدة علي اعلي مستوي صيانة ثلاجات كريازي علي مستوي عالي من التقدم في العمل علي اعلي جودة .

http://kiriazi-maintenance.com

الان في مصر سوف تحصل علي

الان في مصر سوف تحصل علي خدمات متميزه من خلال شركة كريازي المعتمدة علي اعلي مستوي صيانة ثلاجات كريازي علي مستوي عالي من التقدم في العمل علي اعلي جودة .

http://kiriazi-maintenance.com

يمكنكم الاستمتاع بالتخفيضات

يمكنكم الاستمتاع بالتخفيضات التي تقدمها الشركة علي مستوي عالي من خلال توكيل يونيون اير المعتمدة في العمل علي اعلي مستوي صيانة تكييفات يونيون اير في مصر الان علي اعلي جودة .

http://www.unionairemaintenance.com

افضل الاعمال المتطورة من خلال

افضل الاعمال المتطورة من خلال نقل عفش جدة علي مستوي عالي من التقدم في العمل نقل عفش مكة بافضل الطرق الحديثة والمتطورة في الغمل استمتع معنا بافقل سعر علي جميع خدمات الشركة في الممكلة .

http://www.xn-----jtd6bya2cendpd.com/%D9%86%D9%82%D9%84-%D8%B9%D9%81%D8%B4-%D8%AC%D8%AF%D8%A9-1/

http://www.xn-----jtd6bya2cendpd.com/

يمكنكم الان الحصول علي الكثير

يمكنكم الان الحصول علي الكثير من خدمات مركز زراعة الشعر  علي مستوي عالي من التقدم سوف تحصل الان علي افضل النتائج المتطورة من خلال ا علي اعلي مستوي .

http://www.hairtransplant1.com

الان يمكنكم الحصول عيل خدمات

الان يمكنكم الحصول عيل خدمات الشركة المتطورة والمتميزه من خلال شركة ابادة حشرات في مصر علي اعلي مستوي اقل سعر علي جميع اعمال شركة مكافحة حشرات علي اعلي جودة في العمل .

http://www.anti-insects.com

افضل الخدمات المتميزه

افضل الخدمات المتميزه والمتطورة في اعمال الشركة علي مستوي عالي من التقدم شركة تنظيف خزانات بمكة بيد اكبر فريق من المتخصصين علي اعلي جودة في العمل شركة تنظيف بالبخار بمكة بافضل الطرق الحديثة .

http://www.el3nod.com/1/company-tanks-isolation-cleaning-mecca

http://www.el3nod.com/3/company-cleaning-moquette-carpet-sofas-mecca

اقل سعر في مصر من خلال شركة

اقل سعر في مصر من خلال شركة مكافحة حشرات علي مستوي عالي من التقدم شركة ابادة حشرات بافضل الطرق الحديثة والمتميزه في العمل .

افضل التقنيات المتطورة

افضل التقنيات المتطورة والحديثة في العمل من خلال مركز زراعة الشعر علي مستوي عالي من التميز سوف تحصل معنا علي افضل الاعمال الحديثة والمتميزه في العمل زراعة الشعر في تركيا علي مستوي عالي .

سوف تستمتع معنا بخدمات الشركة

سوف تستمتع معنا بخدمات الشركة المتطورة والحديثة في العمل شركة مكافحة حشرات علي مستوي عالي في مصر سوف تستمتع معنا باعمال الشركة المتميزه والمتطورة ابادة حشرات علي اعلي جودة في العمل .

افضل التقنيات المتطورة

افضل التقنيات المتطورة والحديثة في العمل من خلال مركز زراعة الشعر علي مستوي عالي من التميز سوف تحصل معنا علي افضل الاعمال الحديثة والمتميزه في العمل زراعة الشعر في تركيا علي مستوي عالي .

افضل الطرق الحديثة في صيانة

افضل الطرق الحديثة في صيانة جميع الاجهزة المنزلية علي يد متخصصين في اشلركة صيانة كاريير علي اعلي مستوي من التقدم في العمل صيانة تكييفات كاريير المعتمدة والمتطورة في العمل .

http://www.carrier-maintenance.com

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <div> <h2> <h3> <td> <tr>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

CAPTCHA
Protispamové opatření
Fill in the blank