Skip to main content reforma skolstvi dobes protesty VS

Přijímačky - Pohovor

1. Kdy a kde jsou pohovory?

Čas svého pohovoru se dozvíte na netu s výsledkem z prvního kola nebo na nástěnce ve vestibulu před velkou posluchárnou. Místo se dozvíte až další den po vyvěšení rozpisů, tam, co visely výsledky prvního kola. Důležité je hlavně číslo komise.


2. Jak pohovor vlastně probíhá?

Budete rozděleni na několik skupin a odvedeni za zkušební komisí, která se skládá ze tří pedagogů fakulty. Vylosuješ si téma a máš čas na přípravu (cca. 10-15 min). Mohou se tě nejprve zeptat, odkud jsi, a jakou jsi studoval střední školu, pro zmírnění nervozity. Mohou ale přijít i záludné otázky jako: “Proč jste si vybral/a tento obor?“ Je dobré si to promyslet a připravit si odpověď. Pak se hovoří o vylosovaném tématu. Potom následuje ještě druhá otázka na téma, které vybere komise, a ta má za účel zjistit, jak umíš reagovat bez možnosti přípravy.


3. Na co u toho pohovoru dávají největší důraz?

Na ústní pohovor není třeba se nic drtit. Cílem pohovoru není ohromit někoho znalostmi daného tématu, ale dokázat, že jsi schopný vytvořit si na věc nějaký názor, umět ho odůvodnit a obhájit. Jde o to, jak umíš podat to, co víš, a jak jednáš s lidmi:-) Je lepší být příjemný a třeba se i zeptat/přiznat že nevím. Nepanikařit, ale ani nefrajeřit nebo nebýt moc cool. Prostě být pokorný, klidný,
jistý, ochotný nechat se poučit, stabilní... Víc než o to, co víš, jde o to, jestli umíš zachovat klidnou mysl.


4. Som zo Slovenska. Po prípadnom postupe na pohovor, mám hovoriť po Slovensky, alebo skúsiť vlastnú verziu češtiny?

Na slovenčinu sme tu zvyknutí. Je velmi málo tých, ktorí si vyslovene potrpia na češtine. Niektorí sú dokonca takí, že sa prisposobia oni tebe a budú hovoriť slovensky. Ak by si videl, že sa im to nepáči, možeš prepnúť do češtiny.


5. Co si mám obléct na přijímačky? A co si mám vzít na sebe, když se dostanu k pohovoru?

Na první kolo přijímacího řízení (testy) není potřeba se nějak slavnostně obléct. Nejlepší je obléct si něco pohodlného. Džíny tu nikoho neurazí. Druhé kolo je ovšem o něčem jiném. Je potřeba vnímat společenskou úroveň přijímacího pohovoru - proto je vhodné se slušněji obléct. Pánové oblek a kravatu, v případě velmi teplého počasí stačí košile s krátkým rukávem a kravata. Dámy mají více možností, např. přiměřeně dlouhá sukně a halenka nikoho neurazí. Není třeba to nijak přehánět, takže plesové róby a fraky nechte doma ;-). Nejlepší je zvolit decentní eleganci.