Skip to main content reforma skolstvi dobes protesty VS

Čas probuzení

0
Váš hlas: Žádná
organizátor: 
Barbora Vakrmanová
organizátor: 
Adam Kalina
Datum: 
Čtvrtek, 19 March, 2015 - 19:00 - 22:00
Místo: 
Pelouchova posluchárna

Lepší pozdě, nežli později. To bude nosná myšlenka následujícího filmového klubu. Jednak proto, že si připomene velkého hollywoodského herce Robina Williamse, který zemřel vloni v létě. A druhak proto, že budeme promítat film Čas probuzení, ve kterém výše zmíněný herec v roli amerického neurologa probouzí pacienty, kteří byli i celá desetiletí v katatonickém stavu. Pozdě, ale přece.

Film vznikl na motivy stejnojmenné knihy Olivera Sackse (Muž, který si spletl svoji ženu s kloboukem ad.) a odehrává se v USA na sklonku 60. let. Neurolog Dr. Malcolm Sayer nastupuje po letech výzkumu do klinické praxe a brzy je otřesen způsobem zacházení s katatonickými pacienty, kteří přežili epidemii letargické horečky na začátku 20. století. Napadne ho vyzkoušet tehdy zcela nový lék L-DOPA na jednom z pacientů a ten se probudí. Po získání dalších financí na léčbu se postupně probouzí i ostatní. Pozdě, ale přece. Jenže na jak dlouho?

Kromě skvělého Robina Williamse stojí za zmínku herecký výkon Roberta de Nira, který hraje prvního probuzeného pacienta a jehož přednes rozličných neurologických symptomů určitě u zkoušky z neurologie oceníte.

Budeme se těšit ve čtvrtek 19. 3. v Pelouchově posluchárně, Váš Filmový klub

 

P.S. Nejedná se o propagační akci neurologické kliniky ;) film mi doporučil kamarád nemedik.