Boj se slepotou v Africe - přednáška nadace Světlo pro svět

Středa, 14 December, 2011 - 17:30
Místo:
VELKÁ POSLUCHÁRNA 2.LF

Vo svete existuje mnoho humanitárnych organizácií s rôznymi cieľmi. Niektoré sú nám bližšie, iné nám subjektívne nič nehovoria. Z organizácií, ktoré sú pomerne dosť špecificky zamerané, je málo tých, ktoré sa vďaka originálnej myšlienke podobajú skôr na továreň na zázraky, ako na nič nerieši žalobníček. Medzi tieto výnimočné organizácie patrí aj nadácia Světlo pro svět.

Ako táto organizácia pracuje?: “Základním posláním organizácie SVĚTLO PRO SVĚT je pomoc nevidomým a osobám se zrakovým postižením v rozvojových zemích, zejména Etiopii, Rwandě a Burkině Faso. Projekty se zaměřují na léčbu slepoty prostřednictvím operací šedého zákalu, prevence trachomu a léčení jeho následků, dále také na rehabilitace dětí s postižením a jejich začleňování do společnosti. Snažíme se o rozvoj a dodržování práv osob s postižením a zvyšování povědomí o této problematice.”

Od niektorých organizácií sa títo “svetlonosi” :-) líšia aj prístupom k svojej práci. Nejde o európskeho doktora, ktorý by vycestoval do Afriky primárne navracať ľuďom zrak, ale o doktora, ktorý učí miestnych, ako na to. Školia domácich lekárov a takto dosahujú vyššiu mieru svojpomoci a budujú dlhodobo udržateľné štruktúry. Následne pomáhajú postihnutým s integráciou do ich bežného života.

Pokiaľ aj vás táto téma oslovila a chceli by ste sa dozvedieť viac, príďte nahliadnuť do kuchyne organizácie Světlo pro svět. Pokrievku nám nadvihne priamo výkonný riaditeľ organizácie, Mgr. Filip Zoubek, MBA. Stretneme sa v motolskej veľkej posluchárni o 17:30. Svoju účasť môžete potvrdiť aj na Facebooku. Tešíme sa na vás.

text: Pavol Onderčin

Humanitarian organizations

Humanitarian organizations have played an important role of helping other people who needs support. - Gary McClure